V rámci podnikání ve sféře poskytování velmi moderních tzv. adrenalinových zážitků si vás dovolujeme pozvat na

JARNÍ ZAJČÍ HON 2009

Bude se konat po řádném ohlášení na pověřeném obecním úřadě v Žamberku. Jako nejvhodnější místo byla vytipována lokalita na Tatrách, sraz je tedy poblíž obydlí Šemberových, kde bude zřízena občerstvovací stanice, hlavní velitelský stan a polní lazaret.

UPOZORNĚNÍ: Vzhledem k vysokohorské charakteristice místa však nelze vyloučit i střet s kamzíky.  Od zajců je lze snadno rozeznat (Wikipedie uvádí jako hlavní znaky kamzíků hákovité růžky a hrdý postoj).
Pozor, kamzíci jsou chráněni a mají špatné maso, takže jejich lovem se tentokrát zabývat nebudeme.

Vzhledem k tomu, že mezi abonenty je většina těch, kteří se honu ani lovu nikdy nezúčastnili, musíme podtrhnout důležitost dodržování zákona o myslivosti č. 449/2001 Sb. ve smyslu pozdějších předpisů.

OBJASNĚNÍ NĚKTERÝCH POJMŮ:


Hon je lov společný- proto se ho všichni zúčastníme společně a budeme postupovat organizovaně podle pokynů vedoucího honu. Ten bude stanoven až na místě, stejně jako vedoucí honců a vedoucí střelců. V naší demokratické společnosti budou tyto společensky vysoce hodnocené  posty obsazeny před akcí na základě kvality přinesených tekutin.

Leč- je místo, kde se lov či hon koná. Leč ne vždy lze dopředu vymezit, kde přesně se bude konat leč. Kupříkladu se může stát, že zajci nebudou spořádaně čekat na určených stanovištích a rozprchnou se křížem kráž. To se pak honem stane lov v pravém smyslu slova honem.

Signály- před akcí budou shromáždění účastníci seznámeni se signály, které budou v průběhu lovu používány.Signály se většinou troubí na malou trubku, povelku nebo borlici. My však budeme připouštět i slovní signály, např.: "JAUVAJS" či "DO PRDELE!" Oba budou znamením pro zavolání vozidla rychlé záchranné pomoci.

Střelec se musí na přiděleném stanovišti chovat ukázněně, tiše a nesmí střílet na zvěř, která se vyskytuje bezprostředně v blízkosti jeho souseda, pokud se tento viditelným a jasným způsobem vzdává.

Honci budou vybráni z těch účastníků lovu, kteří si s sebou nepřinesou zbraň. Tito tedy půjdou v první řadě, cca 20m před střelci. Na konci akce jim bude věnována fanfára a tichá vzpomínka.

Rojnice- řada střelců, před kterou postupují honci. Během honu zpravidla dochází k přiblížení stavu honců k nule. Poté si již střelci musí vypomoci sami. Rojnice má v ideálním stavu tvar přímky (doporučeno). Pokud vlivem nedokonalé organizace dosáhne rojnice tvaru kruhu, hon zpravidla vyhrává lovená zvěř.

Dohledávka: v rámci honu podle §43 zákona o myslivosti jsou  účastníci povinni dohledat postřelenou nebo poraněnou zvěř a k tomuto lze využít psa. Na závěr honu tedy budou vypuštěni psi všech účastníků, aby dohledali zraněné jedince, či případnou zraněnou zvěř.

 

Abychom si rozuměli:

V den honu je přikázáno používat odborné myslivecké výrazy, abychom nebyli za blbce. Tedy:

- i pro akademické malíře je ten den- "barva" pouze zvířecí krev
- pro hudebně nadané- "broukání" znamená hlas jelena v říji (je prakticky vyloučeno, že toto slovo použijeme)
- pro kuchaře- "halali" není zelenina pod svíčkovou
- pro všechny- "kaliště" neznamená hospodu Růženka
- dále- "poslední hryz" se vkládá zvěři do "svíráku" jako pocta a neznamená to  tedy poslední sousto, které při návštěvách většinou zůstává na stole.
           "svírák" se oproti veškerému očekávání nachází na přední části zvířecího těla, přesněji na hlavě.
- slova jako"píchák" a "ryj" necháváme radši bez komentáře (objasní přítomná myslivecká stráž) a
- na závěr ještě upozorňujeme pana Kopeckého, že "černá zvěř" nemá rasistický podtext